با سلام و درود فراوان خدمت دوستان و همراهان عزیز در وبلاگ پرورش اندام fitnesspro

امروز میخاهیم در این مقاله در مورد ورزش بسیار جالب و همگانی که براحتی با کمترین امکانات و فضای میشود در هر کجا که زمان اندکی دارید نیز انجام داد و به تناسب اندام بسیار عالی در کوتاه ترین زمان ممکن رسید صحبت کنیم یعنی ورزش تی ار ایکس که هم در خانه و هم در باشگاه به اسانی میتوانید انجام دهید با ما همراه باشید...


تا به حال شده به طناب‌های آویزان زرد و مشکی از هر گوشه‌ی باشگاه‌تان دقت کنید؟ این طناب‌ها مخصوص ورزشی به نام «تی‌ آر‌ ایکس» هستند. تی‌ آر‌ ایکس علاوه بر اینکه تمام اجزای بدن‌تان را درگیر می‌کند، ورزشی قدرتی است و به جای دستگاه یا دمبل از وزن خودتان برای تناسب اندام استفاده می‌کند. همچنین برای کسانی که ورزش‌های مقاومتی و قدرتی انجام می‌دهند، وزنه‌بردارها و همه‌ی عاشقان تناسب اندام عالی است. تقریبا شبیه به پیلاتس یا یوگای ضدجاذبه، تی‌ آر‌ ایکس همه‌ی اعضای بدن‌تان را به کار می‌گیرد و روی قسمت مرکزی بدن بیشتر تمرکز می‌کند. با خواندن ادامه‌ی این مقاله خواهید دانست تی آر ایکس چیست و با فواید آن آشنا می‌شوید.

تی‌ آر‌ ایکس را در اصل یک ملوان ارتش طراحی کرد که می‌خواست برای مدتی تناسب اندامش را حفظ کند. به علاوه با طراحی این طناب‌های کم‌حجم می‌توانست این ورزش را حتی در سفرهایش هم انجام بدهد. به همین خاطر است که می‌توانید طناب‌هایتان را در یک چمدان جا بدهید و هر جا دوست داشتید همراه خودتان ببرید.

۱- نیروی قلب و قدرت‌تان را بیشتر می‌کند

در ورزش تی‌ آر‌ ایکس فقط ماهیچه‌هایتان درگیر نیستند؛ حرکات تی‌ آر‌ ایکس اندام‌های مختلف بدن‌تان را نشانه می‌گیرند و همزمان ضربان قلب‌تان را هم بالا می‌برند. بسیاری از تمریناتی که روی طناب‌های معلق تی‌ آر‌ ایکس انجام می‌دهید، تعداد زیادی ماهیچه را منقبض می‌کنند و به همین دلیل بدن‌تان به اکسیژن بیشتری احتیاج دارد. این موضوع باعث می‌شود وقتی یک وضعیت را نگه می‌دارید یا زمان تمرین با طناب ضربان قلب و تنفس‌تان سریع‌تر و بیشتر شود. در نتیجه حرکات تی‌ آر‌ ایکس خیلی مؤثرند و برای تقویت نیرو و قلب شما مفید هستند.

۲- حوصله‌تان را سر نمی‌برد

برای استفاده از دو طنابِ دراز هزار و یک راه وجود دارد. همه کار می‌توانید انجام بدهید: از پریدن گرفته تا تمرین‌های مقاومتی. اما می‌دانید بهترین قسمتش کجاست؟ می‌توانید حرکت‌های ورزشی‌‌تان را هر چند بار که دوست داشتید عوض کنید. این یعنی هر بار که تمرین را تغییر می‌دهید فکر و جسم‌تان هم درگیر یک چالش جدید می‌شوند. جیم پرسلی (Jaime Pressly)، یک بازیگر مشهور، می‌گوید: «من خیلی زود از یک ورزش خسته می‌شدم تا اینکه مربی‌ام، مایک جونز (Mike Jones)، مرا با تی‌ آر‌ ایکس آشنا کرد.»

 •  افزایش تعادل کمک می‌کند: تی‌ آر‌ ایکس برای تعادل، انعطاف‌پذیری و هماهنگی اعضای بدن بسیار مفید است.
 • هوازی است: با اینکه تی‌ آر‌ ایکس یک ورزش قدرتی است، بعد از یک مدت کوتاه متوجه می‌شوید که قلب‌تان تندتر می‌زند.
 • قدرت‌تان را زیاد می‌کند: تمرین‌های تعلیقی باعث می‌شوند، ماهیچه‌هایتان قوی شوند. با انجام تی‌ آر‌ ایکس ماهیچه‌هایی را به کار می‌اندازید که از وجودشان خبر نداشته‌اید!
 • برای کاهش وزن مفید است: با انجام تمرین‌های تعلیقی تی‌ آر‌ ایکس می‌توانید وزن‌تان را هم کم کنید.
 • تی‌ آر‌ ایکس یک ورزش شدیدا قدرتی است که قدرت و توان‌تان را زیاد می‌کند و می‌توانید آن را با توجه به سطح آمادگی‌تان تطبیق دهید، اما خب برای همه خیلی خوب نیست. برای اینکه بتوانید حتی از ساده‌ترین حرکات تی‌ آر‌ ایکس هم بیشترین استفاده را ببرید، آمادگی جسمانی، تناسب اندام و هماهنگی اجزای بدن‌تان باید در سطح قابل قبولی باشد.

  • حتما باید یک مربی داشته باشید که شیوه‌ی صحیح انجام حرکات را به شما یاد بدهد تا دچار مصدومیت نشوید.
  • اگر وقت و فضای زیادی ندارید و می‌خواهید به بهترین شرایط برسید یا آن را حفظ کنید، تی‌ آر‌ ایکس برای‌تان عالی است.
  • اگر اندام‌تان خیلی متناسب نیست یا تازه‌کار هستید، حتما به دنبال تمرین‌های سبک‌تر تی‌ آر‌ ایکس باشید تا اول قوی شوید و ماهیچه بسازید. قبل از اینکه تی‌ آر‌ ایکس کار کنید، یک ورزش هوازی دیگر، مثل دویدن، انجام بدهید تا اندام‌تان متناسب شود.
  • اگر مشکل پزشکی، درد یا تعادل دارید اصلا سراغ تی‌ آر‌ ایکس نروید، مگر اینکه پزشک‌تان به شما اجازه بدهد. در غیر این صورت دارید خطر مصدومیت را به جان می‌خرید!
  • اگر دیابت دارید، یک برنامه‌ی منظم و مکررِ هوازی با چند تکنینک تقویت قدرت برای‌تان عالی است؛ البته اگر پزشک‌تان اجازه بدهد. با انجام این حرکات بدن‌تان ماهیچه می‌سازد و در نتیجه سوخت‌و‌سازش بیشتر می‌شود، اما حتما باید از سطح مناسب خودتان شروع کنید. حتی شاید لازم باشد قند خون‌تان را قبل، حین و بعد از ورزش چک کنید. با پزشک‌تان مشورت کنید تا در صورت نیاز برنامه‌ی درمان دیابت‌تان را تغییر دهید.
  • ورزش‌های هوازی و قدرتی کلید کاهش وزن، کنترل فشار خون و کلسترول‌های مضر هستند که باعث می‌شوند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کاهش پیدا کند.
  • اگر بیماری قلبی دارید باید قبل از انجام تی‌ آر‌ ایکس یا هر ورزش دیگری حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.
  • اگر زانو یا کمرتان مصدوم است، آرتروز یا هر نوع بیماری جسمی دارید، پزشک‌تان را در جریان بگذارید. یک مربی حرفه‌ای می‌تواند به شما در انجام تمرین‌هایی کمک کند که روی بقیه‌ی ماهیچه‌هایتان کار کند تا به مفاصلی که درد می‌کنند یا مصدوم هستند فشاری وارد نشود.
  • اگر قبل از بارداری ورزش‌های تعلیقی مثل تی‌ آر‌ ایکس انجام داده‌اید احتمالا پزشک‌تان، به شرطی که مشکلات مربوط به بارداری برای‌تان پیش نیاید، به شما اجازه می‌دهد که این ورزش را دنبال کنید. می‌توانید تمرین‌هایی انجام بدهید که به مفاصل‌تان فشار وارد نکند و با توجه به تغییرات شما برای‌تان مفید باشد. اما وقتی شکم‌تان بزرگ شد باید همه‌ی تمرین‌های تعلیقی مربوط به کمر را متوقف کنید. در سه ماه آخر بارداری هم هر ورزشی که در آن باید به پشت بخوابید را کنار بگذارید، چون جریان خون‌رسانی به جنین را تحت تأثیر قرار می‌دهد.