اولین و برترین اطلاعات اموزشی بدنسازی و فیتنس از بهترین اساتید جهان www.fitnesspro.blog.ir

۱۸۸ مطلب در تیر ۱۳۹۶ ثبت شده است

صفر تا صد پروتئین و بهترین زمان مصرف این مکمل

سلام و ارزوی شبی خوش و با انرژی خدمت دوستان و همراهان تازه در وبلاگ fitnesspro

پروتئین نه تنها یک ماده مغذی بسیار ضروری برای بدن انسان است بلکه بعد از آب فراوانترین ماده موجود در بدن را نیز تشکیل می دهد به طوریکه 15% وزن بدن یک فرد را پروتئین ها تشکیل می دهند . بیشتر پروتئین موجود در بدن در عضلات اسکلتی وجود دارند اما پروتئین ها در سایر قسمت های بدن نیز نقش های مهمی را ایفا می کنند. که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود.

– شرکت در انتقال و ذخیره سازی سایر مواد مغذی

– شرکت در واکنش های شیمیایی

– کنترل رشد و تمایز بافت های مختلف بدن

– سیستم ایمنی

– شرکت در ساختمان دیواره سلولی

برخی وزشکاران 6-5 روز در هفته را به تمرین می پردازند. اما بعد از مدت ها هیچ تغییری در اندازه عضلات خود مشاهده نمی کنند. برای مشخص شدن این امر باید از نحوه کارکرد عضلات اطلاع دقیقی داشت تا بتوان با انجام تمرینات صحیح و مصرف مکمل های مناسب در زمان مناسب، رشد و بازتوانی عضلات را تسریع نمود.اطلاع از وقایعی که در سلول های عضلانی طی تمرینات رخ می دهد بسیار مهم است. عضلات بدن فقط به عنوان منبعی برای ذخیره پروتئین محسوب نمی شوند بلکه بافت های فعالی هستندکه انواع واکنش های شیمیایی در آنها اتفاق می افتد.

پروتئین ها از 20 اسیدآمینه تشکیل شده اند و در واقع اسیدهای آمینه واحد های ساختمانی پروتئین ها محسوب می شوند. فرایند هضم در دستگاه گوارش باعث تجزیه و شکستن مولکول پروتئین و آزاد شدن اسیدهای آمینه می شود که از دیواره روده جذب شده و در قسمت های مختلف مانند عضلات، بافت پیوندی، سیستم ایمنی و غیره استفاده می شوند. عضلات و بافت های بدن حاوی مقدار فراوانی پروتئین ذخیره شده هستند و زمانیکه اسیدآمینه های موجود در رژیم غذایی برای نیازهای بدن ناکافی باشد،پروتئین بافت ها شکسته شده و اسیدآمینه ها را تولید می کنند که در بافت ها و جریان خون قرار می گیرند تا در مواقع ضروری استفاده شوند. به این ترتیب مشخص می شود که چرا توده عضلانی طی شرایط استرس . بیماری ، سوءتغذیه و تمرینات شدید کاهش پیدا می کند. زمانیکه اسیدآمینه های موجود در رژیم غذایی کافی بوده و نیاز بدن به پروتئین نیز پایین باشد ،بدن می تواند پروتئین مرد نیاز خود را بسازد.

ادامه مطلب...
۳۱ تیر ۹۶ ، ۲۳:۵۶ موافقین ۰ مخالفین ۰
Sajjad Only

باورهای اشتباه در مورد اسکوات پا

این باور که اسکوات پا باعث لاغری ساق پا میشود کلا باور نادرستی است اصولا در میان حرکات ورزشی نمی توان به اجرای حرکتی اشاره کرد که باعث لاغری‌و‌یا تضعیف قسمت خاصی در بدن شود.

تناسب را تغییر دهید

اسکات، یکی از بهترین تمرینات عضله ساز برای پایین تنه استبا انجام این تمرین در دو روز غیر متوالی در یک هفته، عضلات باسن و رانی قوی پیدا خواهید کردبدین ترتیب، با تشکیل توده‌ی عضلانی در این مناطق، باعث خواهید شد تا ساق و پایین پاهایتان متناسب‌تر بنظر برسد.همچنین این تمرین، عضلات ساق را نیز به فعالیت وا می‌دارد، اما تنها برای کمک به عضلات بزرگ پابنابراین عضلات ساقتان رشد آنچنانی نخواهند داشت.

اضافه وزن

اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن کمک خواهد کرد تا کل بدنتان لاغر شود، از جمله ساق پایتانانجام تمرینات کاردیو و تمرین با وزنه بصورت منظم، که اسکات را نیز شامل می‌شود، به کاهش وزن شما کمک می‌کنند.

بعلاوه باید حواستان به برنامه‌ی غذایی‌تان هم باشد، بطوریکه کمتر از آن مقداری که انرژی می‌سوزانید، کالری مصرف کنیددر اینصورت وزنتان کاهش یافته و سایز ساق پایتان نیز کوچکتر خواهد شدبه اعضای خانواده‌تان هم توجه کنیداگر ساق پای آن‌ها هم مانند شما حجیم‌تر از حالت معمول است، ممکن است اندازه‌ی پاهایتان ژنتیکی باشد، بدین ترتیب برای رسیدن به پاهای مورد علاقه‌تان با راه سختی روبرو هستید.

۳۱ تیر ۹۶ ، ۲۳:۴۶ موافقین ۰ مخالفین ۰
Sajjad Only

نکات طلایی درباره تمرینات هوازی

فرض میگیریم که شما فردی هستید که در حال حاضر به میزان کافی‌ عضله‌ سازی کرده است و تنها یک لایه از چربی‌‌ها هستند که باعث میشود شما عضلات خود را به خوبی‌ مشاهده نکنید.به احتمال زیاد شما نیز در این فکر هستید که اکنون مجبورید که برای ساعت‌های بی‌ پایان روی ترد میل، دوچرخه و… زجر بکشید تا چربی‌‌های اضافه آب شوند.

۱) انجام تمرینات هوازی به صورت محدود
انجام ۴۵ دقیقه تمرینات هوازی روی دستگاه پله نوردی به صورت روزانه میتواند چربی‌‌های شما را با سرعت بیشتری بسوزاند.زمان بیشتر از این مقدار میتواند منجر به تجزیه بافت‌های ماهیچه ای‌ شما شود.مدت زمان و نحوه انجام تمرینات هوازی یک مساله شخصی‌ می‌باشد اما سعی‌ کنید که جلسات هوازی شما بیشتر از ۱ ساعت به طول نینجامد چون تمرین بیشتر از این مقدار میتواند باعث افزایش وزن، آسیب دیدگی و تمرین زدگی در شما شود.اگر که می‌خواهید فشار بیشتری ایجاد کنید میتوانید یک جلسه صبح و یک جلسه بعدظهر تمرین کنید.

۲) ورزش هوازی ای را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید
اگر از تمرینات هوازی متنفر هستید از آن فرار نکنید.راز پایبند بودن به تمرینات هوازی در این است که شما ورزشی را انتخاب کنید که واقعا به انجام آن علاقه داشته باشید.برای مثال اگر شما به شنا علاقه دارید پس میتوانید در طول هفته چند مرتبه این ورزش را با شدت بالا انجام دهید تا از فواید هوازی آن بهره‌ مند شوید.

۳) برنامه داشته باشید

ادامه مطلب...
۳۱ تیر ۹۶ ، ۲۳:۲۴ موافقین ۰ مخالفین ۰
Sajjad Only

صفر تا صد مکمل BCAA

لوسین به عنوان کلید احتراق یک خودرو عمل میکند. خودرو در این مورد، سلول عضله یا فیبر است. احتراق فرآیند سوخت و ساز پروتئین عضله (MPS) را که پروتئین عضله که باعث رشد عضله میشود را میسازد، آغاز میکند. اگر بخواهیم به زبان علمی تری بیان کنیم، لوسین مجموعه ای به نام mTOR را که سوخت و ساز پروتئین عضله و در نتیجه رشد عضله را افزایش میدهد، فعال میکند.

“تحقیقات بیان میکنند افرادی که لوسین بیشتری به پروتئین و کربوهیدرات پس از ورزش خود می افزایند سوخت و ساز پروتئین عضله ای به شدت بیشتری را نسبت به آنهایی که فقط پروتئین و کربوهیدرات مصرف میکنند تجربه خواهند کرد”.

تحقیقات بیان میکنند افرادی که لوسین بیشتری به پروتئین و کربوهیدرات پس از ورزش خود می افزایند سوخت و ساز پروتئین عضله ای به شدت بیشتری را نسبت به آنهایی که فقط پروتئین و کربوهیدرات مصرف میکنند تجربه خواهند کرد.چون لوسین برای رشد عضله بسیار حیاتی است، باید از محصول BCAA استفاده کنید که مقدار لوسین آن از همتایانش یعنی ایزو لوسین و والین بیشتر باشد.

نسبت درست

من توصیه میکنم از محصولات بی سی ای ای که از نسبت ۲:۱:۱ لوسین نسبت به ایزو لوسین و والین استفاده میکنند، استفاده کنید. بسیاری از محصولات نسبت بسیار بیشتری از لوسین را در محصول خود قرار میدهند، معمولا نسبتی بین ۸:۱:۱ تا ۱۰:۱:۱٫بسیاری از مردم تصور میکنند که، با توجه به نقش حیاتی لوسین در رشد عضله، یک محصول BCAA با نسبت ۱۰:۱:۱ پنج برابر بهتر از یک محصول با نسبت ۲:۱:۱ است. اما، قبل از اینکه پول خود را برای این محصولات به ظاهر برتر خرج کنید به حرف من گوش دهید.

حیاتی ترین زمان برای مصرف BCAA زمانی نزدیک به وقت ورزشتان است، مهم نیست قبل از ورزش یا در حین ورزش و یا حتی بعد از آن مصرف کنید. (و بله، این باید علاوه بر ترکیب پروتئین سرشار از BCAA ای میباشد که باید مصرف کنید) یک دلیل برای این امر این است که شما میخواهید مقدار لوسین را افزایش دهید تا سوخت و ساز پروتئین عضله افزایش یابد. این حقیقت است که باعث میشود بسیاری از مردم تصور کنند که نسبت بیشتر بهتر است.

ادامه مطلب...
۳۱ تیر ۹۶ ، ۲۳:۱۸ موافقین ۰ مخالفین ۰
Sajjad Only

بهترین بازوهای سفت برای بدنسازان

افزودن تمرینات اینتروال به برنامه ورزشی تان باعث می شود بخش زیادی از چربی های بازوی تان را از بین ببرید. پژوهش ها نشان داده تمرینات شدید اینتروال که در زمان های کوتاه و گاه به گاه همراه با ریکاوری های سبک تر به مدت بیست دقیقه و سه روز در هفته انجام می شود، یک استراتژی مؤثر برای سوزاندن چربی ها است.

تمرینات استقامتی بالا تنه انجام دهید

هر چند سوزاندن چربی تنها در یک قسمت از بدن کار سختی است اما تمرینات استقامتی بالا تنه بطور منظم می تواند چربی های بازو را کاهش دهد. ۲ تا ۳ بار در هفته روی هر گروه از عضلات کار کنید و برای هر تمرین ( ورزش – فیتنس ) ۲ تا ۴ سِت ۸ تا ۲۰ تایی در نظر بگیرید با این کار می توانید بازوهای سفت و بدون چربی داشته باشید.

برای آشنایی با تمرینات، انجام این تمرینات پیشنهاد می شود

۳ حرکت برای تقویت عضلات پشت بازو در منزل

حرکات ورزشی برای رفع افتادگی بازو

۴ تمرین ( ورزش– فیتنس ) ساده برای تقویت عضلات بازو و شانه

رژیم غذایی تان را با دقت انتخاب کنید.

شما می توانید با کم کردن کالری دریافتی، حذف شیرینی های اضافی و مصرف پروتئین بیشتر تغییرات مفیدی در رژیم غذایی تان ایجاد کنید و چربی های بازوهای تان را بسوزانید. تحقیقات نشان می دهد کسانی که بطور مرتب ورزش می کنند، کالری کمتری مصرف می کنند و ۳۰ درصد از کالری مصرفی شان پروتئین است، بهترمی توانند وزن و چربی های اضافی را کم کنند و عضله های کم چرب و سفت تری نسبت به افرادی که پروتئین کمتری دریافت می کنند، دارند. فرآورده های لبنی سرشار از کلسیم منابع خوبی از پروتئین هستند. بهترین منابع غذایی پروتئین

موادغذایی که در رژیم های چربی سوزی باید مصرف شوند و سرشار از پروتئین هستند، شامل  شیر کم چرب، ماست یونانی، پنیر کم چرب، گوشت ماکیان کم چرب، غذاهای دریایی، سفیده تخم مرغ، محصولات سویا، آجیل و دانه ها می شود.

سبزیجات و میوه جات سرشار از فیبرهم باید در این رژیم قرار بگیرند مانند سبزیجات برگدار، بروکلی، خیار، گوجه فرنگی، مارچوبه،  فلفل ها و  دانه های سبز. در ضمن بهتر است بجای نان سفید، برنج سفید، خوراکی های پخت صنعتی و سایر شیرینی ها از غلات سبوس دار مانند کینوآ، برنج قهوه ای و  بلغور جو دوسر استفاده کنید.

۳۱ تیر ۹۶ ، ۲۲:۰۵ موافقین ۰ مخالفین ۰
Sajjad Only

دلایل رها نکردن ورزش‌زیبای بدنسازی !

سلام و شبی خوش خدمت تک تک دوستان و ورزش دوستان عزیز در وبلاگ fitnesspro

واقعا به عنوان برادر کوچک همه شما عزیزان از شما میخواهم تا جایی که در توانتان هست ورزش زیبا و مفرح بدنسازی را ادامه دهید چون این ورزشی هست که شاید البته با توجه به تیپ بدنی و استعداد هر شخص فرق‌ می کند شاید دیر به هدف برسیم ولی همین ادامه راه و سختی کشیدن است که پس از اینکه بدن عضلانی و خوش فرم خود را در مقابل اینه تماشا کردیم و لذت بردیم میبینیم واقعا ارزش دارد ... یا علی 

متوقف کردن تمرین ( ورزش – فیتنس ) باعث ایجاد عوارض نامطلوب و یا از دست دادن تغییرات حاصل از تمرین ( ورزش – فیتنس )، همچون افزایش قدرت و اندازه‌ی عضلات می‌شود.

دستاوردهای تناسب اندام که از طریق سال‌ها تمرین ( ورزش – فیتنس ) با وزنه به دست آمده، آهسته‌تر از دستاوردهای تمرینات سنگینی که بین ۲ تا ۶ ماه به دست آمده، به حالت اول برمی‌گردد.

عوارض عدم تمرین ( ورزش – فیتنس )، در طول یک هفته ورزش نکردن، خودشان را نشان می‌دهند! مطلع شدن از عواقب عدم تمرین ( ورزش– فیتنس )، باعث می‌شود تا آگاهانه در زمینه‌ی تناسب اندام تصمیم گیری کنید.

تاثیرات عضلانی

بعد از متوقف کردن تمرینات بدنسازی یا بدن سازی، عضلات شما به طرز چشمگیری کوچک می‌شوند! در حقیقت، هرکس که مقدار بیشتری عضله از طریق تمرین ( ورزش – فیتنس ) کردن به دست آورده است، با عدم تمرین ( ورزش – فیتنس )، حجم عضلات بیشتری را از دست می‌دهد.

ادامه مطلب...
۳۱ تیر ۹۶ ، ۲۱:۲۵ موافقین ۰ مخالفین ۰
Sajjad Only

علت تجمع چربی زیاد در شکم خانم ها چیست ؟

از لحاظ شکل شناسی دو نوع توزیع چربی وجود دارد: ژینوئید و آندروئید. ژینوئید مخصوص خانم هاست: سلول های چربی تمایل دارند که در سطح پاها، ران ها و کفل ها جمع شوند. نوع دوم یعنی آندروئید مردانه است، و بنابر ویژگی های خاص خودش در ناحیۀ شکم متمرکز می‌شود. البته در هر دو نوع، تمام شکل های گفته شده، ممکن است. به بیان دیگر زنان بنابر ژنتیک و وراثت شان شکل کمابیش ژنوئید دارند. به همین ترتیب است که برخی زنان شکم بزرگی دارند و برخی نه.

با توقف ترشح هورمونی در هنگام یائسگی، ظاهر زنان تغییر می‌کند و اندام شان از ژینوئید به آندروئید تغییر شکل می‌دهد. به بیان دیگر، توزیع چربی ها دگرگون می‌شود، و از ران ها به سمت شکم می‌آید. به همین علت است که اگر زنان یائسه کمی چاق شوند، چاقی بیشتر در شکم شان ظاهر می‌شود و پاهای شان ظریف می‌گردد.

زنان یائسه ای که از درمان های هورمونی جایگزین بهره می‌برند، به همان شکل ژینوئدی باقی می‌ماند. اما بقیه باید حواس شان باشد زیرا شکم بزرگ یکی از عواملی است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. حواستان باشد که دور کمرتان از 88 سانتی متر بیشتر نشود (و برای مردان از 102 سانتی متر) !

یبوست امکان بزرگ شدن شکم را افزایش می‌دهد !

ادامه مطلب...
۳۱ تیر ۹۶ ، ۲۱:۰۹ موافقین ۰ مخالفین ۰
Sajjad Only

دلایل گرسنگی شدید در میان ورزشکاران

سلام عرض میکنم خدمت دوستان جدید و همراهان همیشگی وبلاگ fitnesspro

یکی از مهمترین  هورمون ها، گرلین هست. این هورمون در معده و لوزالمعده ساخته می شود. وقتی که دستگاه گوارش و سیستم هورمونی بدن، به درستی و هماهنگی عمل می کند، مقدار گرلین در زمان مورد نیاز، افزایش پیدا می کند تا با خوردن غذا، نیاز بدن رو تأمین کنیم و بعد از دریافت غذای کافی، مقدار گرلین، کاهش پیدا می کند تا بیش از نیاز غذا مصرف نکنیم.


با کاهش گرلین، هورمون دیگری که هورمون سیری هست و لپتین، نامیده می شود، در بدن ترشح می گردد و در نتیجه ما احساس سیری می کنیم. وقتی که گرلین (هورمون گرسنگی) و لپتین(هورمون سیری) در هماهنگی با هم باشند و به موقع کم و زیاد بشوند، ما می توانیم به موقع از غذا خوردن دست بکشیم و احساس سیری داشته باشیم.
در نتیجه دچار پرخوری هم نمی شویم. اما یکسری عوامل وجود دارند که می توانند تعادل هورمون ها رو بر هم بزنند و ما رو به سمت پرخوری سوق بدهند.

ادامه مطلب...
۳۱ تیر ۹۶ ، ۲۱:۰۲ موافقین ۰ مخالفین ۰
Sajjad Only

کاهش چربی دور شکم و کاهش وزن اضافی !

چاقی شکم با محاسبه دور کمر مشخص میشه و معمولا دور کمر 90 تا 95 و بالاتر مبتلا به چاقی شکمی هستند. جالبه بدونید خیلی ها مبتلا به چاقی حاد نیستن اما از چاقی شکمی رنج میبرن که بیشتر بخاطر عادت های بد غذایی و خوردن فست فودهاست.

چاقی شکمی باعث خیلی از بیماری های چربی خون ، دیابت ، فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی میشه برخی خردنی ها باعث خطر چاقی شکمی میشه اما برخی خوردنی ها هم هستن که متابولیسم بدنو افزایش میدن و در نهایت به کاهش وزن کمک میکنن و از چاقی شکم جلوگیری میکنه.

اسید های چرب امگا 3 موجود در ماهی باعث تنظیم هورمون خواب یعنی ملاتونین میشه و چرخه خواب و بیداری رو تنظیم میکنه، بخاطر همین سوخت  ساز بدن رو بهبود میده، سلامت قلب رو تقویت میکنه و باعث بهبود مغز میشه. پروتئین موجود در ماهی برای از دست دادن وزن مفیده، برای کاهش وزن و تناسب اندام و چربی سوزی شکم ماهی های چرب مثل ساردینیا ماهی آزاد رو بخورید. میتونید از خوردنی هایی مثل گردو و بذر کتان هم استفاده کنید.

ادامه مطلب...
۳۱ تیر ۹۶ ، ۲۰:۵۸ موافقین ۰ مخالفین ۰
Sajjad Only

میزان سرعت متابولیسم بدن خود را متعادل کنید !

سلام و عرض ادب خدمت دوستان و همراهان همیشگی در وبلاگ fitnesspro

واکنش های در بدن که در جهت افزایش سازندگی و افزایش رشد و نمو می باشند واکنش های آنابولیسم هستند . مثلاً ساخته شدن ژروتئین ها از واحد های ساختمانی آنها که اسید آمینه نامیده می شوند و یا ساخته شدن فیبرهای عضلانی از ژروتئین ها نمونه هایی از آنابولیسم هستند . در برخی شرایط در بدن واکنش های آنابولیسم برتری دارند . در دوران بلوغ ، کودکی و سنین رشد غلبه کلی واکنش های بدن با واکنش های آنابولیسم است یا مثلاً در برخی شرایط بعد از صدمات بدنی مثل تصادفات ، سوختگی و جراحی ها . بعد از اینکه بیمار از فاز حاد نجات پیدا کند بدن نیاز به شرایط آنابولیسم دارد تا بافت های آسیب دیده را ترمیم کند . در این شرایط میزان نیاز به مواد غذایی افزایش پیدا می کند . به همین علت است که

نیازهای غذایی در دوران رشد بیشتر از حالت عادی می باشند یا به همین علت است که بطور سنتی توصیه می کنند به بیماران باید غذای پرانرژی داد . چون آنها در این شرایط به فکر رفع بیماری در فاز آنابولیسم یا افزایش سازندگی هستند و لذا به مواد غذایی بیشتری نیاز دارند.

در اینجا لازم است کمی در مورد استروئید های آنابولیک توضیح دهیم  . همانطور که از نام این داروها پیداست  این داروها Anabolic  هستند که این کلمه صفتی است برای کلمه Anabolism  یعنی این داروها میزان سازندگی و آنابولیسم بافت های بدنی را افزایش می دهند . علت ساخته شدن این داروها کمک به بیمارانی بود که نمونه هایی از آنها در بالا ذکر شد . مثلاً بیماران نیاز به جراحی ، تصادفی ، سرطانی ، سوختگی و غیره  که توسط این داروها به تولید و ساخته شدن سریعتر بافت های بدن آنها کمک می کنیم.

ادامه مطلب...
۳۱ تیر ۹۶ ، ۱۷:۱۶ موافقین ۰ مخالفین ۰
Sajjad Only