در میان بدنسازان و فیتنس کاران بسیار رایج شده هست که ما اصولا به بالا تنه بسیار اهمیت و ارزش میدهیم و تمرینات بسیار سختی را برای این قسمت از بدنمان هر روز انجام میدهیم ولی از بخش پایین تنه که بسیار هم برای رسیدن به تناسب اندام لازم و ضروری هست غافل شدیم که در حالی که زیبایی بالا تنه در فرم و شکل زیبایی پاها پنهان شده است پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به ارزش و اهمیت این بخش از بدنمان پی ببریم....


بسیاری از ورزشکاران در تمرینات خود از اساسی ترین عضو بدن شان یعنی پاها غافل می شوند در حالی که یک چهارم استخوان های بدن در مچ پا به پایین قرار دارد و بیشتر حرکت ها از آنجا شروع می شود. این بخش بدن تعادل و ثبات کل بدن را تعیین می کند، درست مانند فونداسیون یک ساختمان. اما فراموش شده ترین ساختار پیچیده در بدن هستند.

Bowman مؤسس و مدیر مؤسسه ورزش نیرو بخش در نزدیکی سیاتل ِ واشنگتن می گوید: وقتی پاها نیرومند شوند، عدم تعادل یا سستی در کل بدن کاهش می یابد. طبق آمار در آمریکا از هر ۱۰ فرد بزرگسال هشت نفر شان با مشکلی در پا روبرو هستند و یک چهارم افراد بخاطر درد پا نمی توانند ورزش کنند. بیشتر صدمات مربوط  به پا به دلیل استفاده بیش از حد از آن به شیوه غلط و نا ایمن است. لازم نیست مهارت انگشتان پا به اندازه مهارت انگشتان دست باشد، اما به یک سری از مهارت ها نیاز داریم و باید عضلات را قوی کنیم.

چگونه این عضلات را تقویت کنید؟

برای ورزشکاران تمرین ( ورزش) هایی مانند برداشتن مثلا” حوله کوچک یا تیله با پا می تواند عضلات را گرم کرده و قوس کف پا را تقویت کند. همچنین ایستادن روی یک پا به مدت ۱۰ ثانیه  تمرین ( ورزش ) مناسبی برای تقویت میانه بدن است. این تمرین ( ورزش) باعث برانگیختن عصب ها از مغز تا عصب های کوچک در پاها می شود و تمرین ( ورزش ) مهمی برای افراد سالخورده که خطر افتادن شان بیشتر است می تواند باشد. باز کردن انگشت ها از هم بستن انگشت ها و مخصوصا” بالا آوردن شان، چرخاندن توپ تنیس زیر پا و ایستادن روی نوک انگشتان موجب تقویت عضلات ساق پا می شود.

برای فیتنس بطور مرتب تمرین ( ورزش ) ۱۵ دقیقه ای پاها را بدون کفش انجام دهید زیرا این تمرینات مهم هستند. بیشتر ورزشکاران معمولا” به مچ پاها، زانوها و باسن اهمیت می دهند، اما بخش عمده تعادل و استحکام بدن از پاها شروع شده و به تمام بدن مربوط می شود.