اگر شما دوست دارید روی وزن ایده آل بمایند، مصرف اسیدهای چرب اشباع شده را کم کنید و حداقل یک بار در هفته ماهی بخورید. به علاوه، آهن موجود درماهی به کاهش خطرات کم خونی فیویولوژیکی (به دلیل کمبود آهن) که معمولاً درخانم هایباردار رایج است کمک می کند.

انواع ماهی چرب

ماهی های چب اصلی عبارتند از ماهی آزاد، قزل آلا، ماکرو، تن، شاه ماهی، کولی، ساردین، مارماهی و … گرچه آنها نسبت به ماهی های کم چرب از نظر لیپیدها غنی ترهستند ولی نسبت این لیپیدها متعادل است (بین ۵ تا ۳۰ درصد) و شامل اسیدهای چرب امگا -۳ هستند. به علاوه، ماهی های چرب حاوی مقدار بیشتری ویتامین D,A هستند که در زمان بارداری و شیر دهی نقش به سزایی دارند.

ماهی کنسرو شده به دلیل روغن موجود در آن، از نظر لیپید غنی تر است. تا حد امکان از کنسروهایی که در آن آب خالص یا آب نمک به کار رفته استفاده کنید.

توجه : اگر شما فشارخون دارید، از آب نمک پرهیز کنید زیرا از نظر سدیم غنی است. تن کنسروی جزو ماهی های چرب محسوب نمی شود، چون بیشتر اسیدهای چرب امگا -۳ آن از بین رفته است ولی در مورد ماهی ماکرو و ساردین چنین نیست.

نرم تنان دریایی و سخت پوستان

در گروه نرم تنان دریایی می توان به انواع صدف های خوراکی و در میان سخت پوستان به انواع خرچنگ، میگو و شاه میگو اشاره کرد. این دو گروه، کم چرب، حاوی پروتئین، مواد معدنی متفاوت و عناصر لازم از جمله سلنیوم، ید، فلور و روی هستند. بعضی از نرم تنان و سخت پوستان از نظر کلسترول غذایی و سدیم غنی هستند و مصرفشان اغلب محدود شده است اما برای سلامتی مضر نیستند.

اسیدهای چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ و اسیدهای چرب اصلی متعلق به خانواده اسیدهای چرب غیر اشباع مرکب، به میزان زیادی در ماهی های چرب و نیز در دانه های کتان، سویا، روغن گیاه منداب موجود هستند. مصرف این مواد باعث تعادل بین اسیدهای چرب اصلی می شود که در تولید بهتر هورمون ها و در طرز کار سیستم عصبی، ‌شادابی و طراوت مو موثر هستند.

اسیدهای چرب امگا -۳ در رشد مغز جنین تاثیر گذار هستند. زنان باردار باید حداقل یک بار در هفته ماهی چرب بخورند. اسیدهای چرب هم چنین به کاهش پدیده های التهابی، تشکیل لخته خون، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و یک نوع بیماری پوستی به نام پسوریازیس و التهاب مفاصل کمک می کنند.